Elektronický archiv Mladé Fronty DNES spravovaný společností NEWTON Media, a.s.
http://mfdnes.newtonit.cz

Datum: 24.05.2008
Autor: PETR MAREČEK
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 05
Rubrika: Kraj Hradecký

Nudné kvikání s loutnou? Ne!

Na hradeckém festivalu Na jednom břehu vystoupí kvartet BraAgas, „středověk s náznaky bigbítu“

Hradec Králové - Šestý ročník mezinárodního festivalu world music Na jednom břehu, který začne 31. května ve 14 hodin v královéhradeckém letním kině Širák, bude také exkurzem mezi nezvyklé hudební nástroje. Australský domorodý nástroj didgeridoo je už samozřejmostí, k tomu přibude starobylá loutna ngoni v rukách hlavní hvězdy Bassekou Kouyateho z Mali. A kapela, která má dávných instrumentů bezpočet -cistru, fidulu, šalmaj, šalimo, davul, darabuku či riq, si říká BraAgas a je ryze dámská.
Půvabný kvartet, který loni vzešel z někdejší dívčí formace Psalteria, se zaměřuje na středověk a starou lidovou hudbu Evropy. Na debutovém albu No.1 jsou sefardské, okcitánské, skandinávské i galícijské písničky i dvě originálně zpracované písně z Jistebnického kancionálu.
„Psaltérie počátkem roku 2007 zanikla, přivítejme ale BraAgas; nemlich tu samou hudební filosofii a cosi, co je na první poslech zřejmé, zkrátka BraAgas jsou víc sexy. Na vysvětlenou, aby nedošlo k omylu: když chtěl novinář Colin Irwin při poslechu současného anglického folku, jemuž hodně vládnou ženy, vyjádřit slovy nepopsatelný pocit z nových nahrávek, bez dlouhých řečí napsal, že zní sexy. S dřevěnými nástroji pronikají do historicky odlišných tradic decentně, sympaticky ztřeštěně nad věcí a vynalézavě; značnou roli tu sehrává vynalézavě dravý přístup k rytmice, což úpravám starých skladeb dodává moderní šmrnc. Žádné zasněně relaxační probírání se strunami louten spolehlivě zabírající během hradních slavností. Tahle hudba se hemží šťavnatostí a poťouchlou radostí nad rozvášněním suchopárných kancionálů. BraAgas nepředstírají, že se narodily ve 14. století. Zabuší do davulu, sborově zaječí, rozezní šalmaj a vaše dosavadní zkušenosti ze školních výchovných koncertů budou navždy zatraceny. Nejde sice o nějaký středověký bigbít, náznaky tu ovšem jsou. To jen tak pro představu, proč by se jinak v dívčím časopise Bravo Girl v anketě Můj hudební idol objevily BraAgas,“ napsal v recenzi hudební publicista a expert na world music Jiří Moravčík.

Na bankety v kostýmu, na festival v civilu Hlavní výraz BraAgas udává frontmanka Kateřina Göttlichová, Karla Mateásko obstarává dechy, Beta Josefa perkuse a rytmus a Michala Hrbková fidulu. Po Hradci kapelu čeká Španělsko, Polsko, Německo i Rakousko.
„Hrajeme hlavně lidové písně, o jejich stáří a autenticitu našeho provedení se zas tolik nestaráme. Ale protože hrajeme starý iberský foklor, okcitánské písně z Provánse, staré skandinávské písně, občas i třeba něco ze starých kancionálů, tak můžeme vystupovat na historických slavnostech a banketech, které jsou dnes v západní Evropě hodně žádané. Teď ale do repertoáru zařazujeme i písně z Balkánu a cikánské písničky,“ říká zpěvačka Kateřina Göttlichová a připomíná, že kapela hledá inspiraci hlavně u zahraničních kolegů a kolegyň: Garmarna, Hedningarna, L´ham de Foc, Joi de Trobar, Oni Wytars, Leilía, Faltriqueira či Uxía. Historické nástroje si BraAgas nechává vyrábět na zakázku, důležité jsou i kostýmy. „Šijeme si je samy, nebo s pomocí kamarádek, maminek, sester a podobně. V dobových kostýmech ale vystupujeme jen na historických slavnostech nebo když hrajeme na banketech. Na koncerty do klubů a na festivaly si je neoblékáme,“ uvádí zpěvačka.
Plán vystoupení ukazuje, že dívky jsou populárnější spíše v zahraničí než doma. „V zahraničí je dnes tento hudební žánr velmi populární, mnohem víc než u nás, proto je samozřejmě i větší zájem o kapely. V Čechách hrajeme taky, ale především pro český trh zdůrazňujeme, že jsme spíš world music. To je výraz, který tady publikum víc zná, protože pod středověkou hudbou si většinou každý, kdo neví, o co jde, představí nějaké nudné kvikání s loutnou a píšťalkou někde v rohu hradního nádvoří,“ říká Göttlichová. Více naleznete na www.braagas.com a www.najednombrehu. cz.

Foto popis| NO. 1. Debutové album dívčí kapely BraAgas.
Foto popis| DÍVČÍ KVARTET vystoupí příští sobotu v Hradci na festivalu Na jednom břehu.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

NEWTON Media, a.s. Copyright (c) 2008
Zdrojem zpráv je MFDNES, MAFRA, a.s. Copyright (c) 2008